Program korekcyjno-edukacyjny
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku informuje, iż w październiku 2024r. rozpoczyna przeprowadzenie zajęć korekcyjno – edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz. U. 2024 poz.424) oraz zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu MPiPS z dnia 20.06.2023r. w sprawie programów korekcyjno – edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową (Dz. U. z 2021 r. poz. 1249oraz z 2023r poz. 289 i 535).
Informujemy, iż
- zajęcia będą prowadzone w formie zajęć grupowych i spotkań indywidualnych.
- prowadzący jest obowiązany przeprowadzić zajęcia z uczestnikami Programu osobiście.
- Program zostanie przeprowadzony w jednej grupie o liczebności od 3 – 20 osób.
- Zakończenie zajęć potwierdzone będzie zaświadczeniem o uczestnictwie.
- Zapewniamy salę szkoleniową, materiały biurowe i edukacyjne.
- Termin wykonania zadania: październik – grudzień 2024r.
- Miejsce realizacji zadania – Radomsko ul. Przedborska 39/41
Warunki uczestnictwa
Warunkiem uczestnictwa w programie jest przyznanie się osoby do stosowania przemocy domowej, wówczas uczestnictwo następuje na zasadzie dobrowolności.
O uczestnictwie w terapii dla sprawców przemocy może również zadecydować Sąd Karny nakładając na osobę stosującą przemoc domową obowiązek uczestniczenia w programie.
Do programu nie kwalifikują się osoby :
- z poważnymi zaburzeniami emocjonalnymi, w szczególności z zaburzeniami osobowości antyspołecznej oraz zaburzeniami osobowości pogranicznej,
- uzależnione od alkoholu i narkotyków lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, które nie przeszły podstawowego cyklu terapii.
Uczestnikami programu mogą być :
- osoby skierowane przez sąd, skazane za przestępstwo z art. 207 § 1 kodeksu karnego lub inne przeciwko rodzinie, opiece, ze stwierdzeniem sprawstwa przemocy, korzystający z warunkowego zawieszenia wykonywania kary pozbawienia wolności,
- osoby kierowane przez Policję, objęte procedurą Niebieskich Kart,
- osoby kierowane przez pomoc społeczną, organizacje pozarządowe, Kościół, organizacje kościelne i inne instytucje,
- osoby samodzielnie zgłaszające chęć uczestnictwa w programie.
Wobec osób skierowanych decyzją sądu uchylających się od uczestnictwa w zajęciach stosuje się powiadomienie sądu o tym fakcie.
Fakt dobrowolnego uczestnictwa w programie osób stosujących przemoc, skierowanych przez instytucje, organizacje, rodzinę lub samodzielne zgłoszenie, pozostaje objęty tajemnicą.
Łącznie program obejmuje 68 godzin zajęć. Przyjmuje się, iż uczestnik ukończył program w całości po zaliczeniu łącznie co najmniej 51 godzin zajęć, co stanowi 75% z ogółu godzin zaplanowanych w ramach programu na 1 uczestnika.