Za pobyt dziecka (dzieci) lub osoby pełnoletniej w placówce opłatę w wysokości średnich miesięcznych wydatków przeznaczonych na utrzymanie dziecka w pieczy zastępczej ponoszą solidarnie oboje rodzice.
Odstąpienie od ustalenia opłaty, następuje na wniosek osoby odpowiedzialnej za jej ponoszenie lub z urzędu w przypadku, gdy dochód osób odpowiedzialnych za ponoszenie opłaty nie przekracza 200% kryterium dochodowego określonego przepisami ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku.
Odstąpienia od ustalenia opłaty dokonuje się na czas określony, tj. jeden rok, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w zakresie ustalenia sytuacji rodzinnej, zdrowotnej, dochodowej i majątkowej.
Odstąpienie od ustalenia opłaty może nastąpić także w przypadku, gdy dochód osób, które są odpowiedzialne za ponoszenie opłaty przekracza 200 % wspomnianego dochodu, w szczególności gdy:
Odstępuje się od wydania decyzji o obowiązku ponoszenia opłaty za pobyt w pieczy zastępczej w przypadku, gdy:
Odstąpienie od ustalenia opłaty za pobyt w pieczy zastępczej może nastąpić na czas określony, jednak nie dłuższy niż na okres 1 roku.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odroczyć termin płatności opłaty za pobyt w pieczy zastępczej.
Odroczenie terminu płatności może nastąpić, gdy:
Odroczenie terminu płatności z przyczyn wskazanych w ust. 2 może nastąpić wyłącznie na wniosek osoby zobowiązanej i na podstawie dokumentów uzasadniających taki wniosek.
Odroczenie terminu płatności opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej może nastąpić maksymalnie na okres 1 roku. Po upływie tego terminu ustalona wcześniej opłata jest egzekwowana, jeżeli nie zachodzą inne przesłanki do odstąpienia od dochodzenia opłaty.
W okresie odroczenia terminu płatności nie nalicza się odsetek od ustalonej opłaty.
Na uzasadniony wniosek osoby zobowiązanej ustalona opłata może być wnoszona w ratach. Decyzja ustalająca opłatę określa wysokość poszczególnych rat, terminy ich wnoszenia oraz konsekwencje nieterminowego regulowania tak rozłożonej opłaty.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach można umorzyć w całości lub w części, łącznie z odsetkami ustaloną opłatę za pobyt w pieczy zastępczej.
Umorzenie w całości lub w części, łącznie z odsetkami ustalonej opłaty za pobyt w pieczy zastępczej może nastąpić na wniosek lub z urzędu, gdy:
gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie jest niższy lub równy 200% kryterium dochodowemu;
a) osoba zobowiązana jest osobą niepełnosprawną z aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności i utrzymuje się wyłącznie z renty socjalnej lub świadczeń pomocy społecznej,
b) osoba zobowiązana jest osobą ubezwłasnowolnioną i nie posiada dochodu wystarczającego na ponoszenie opłaty bez uszczerbku dla jej bytu,
c) osoba zobowiązana utraciła dochód,
d) osoba zobowiązana samotnie wychowuje dziecko,
e) w rodzinie osoby zobowiązanej występuje wielodzietność, a żądanie zwrotu opłaty skutkować będzie znacznym pogorszeniem sytuacji materialnej i bytowej tej rodziny,
f) występuje inna uzasadniona okoliczność, w szczególności bezdomność, długotrwałe bezrobocie, przewlekła bądź nieuleczalna choroba, uzależnienie od alkoholu lub narkotyków, straty w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Przedborska 39/41
97-500 Radomsko
telefon/fax: 44 715-07-95 lub 44 715-02-00
kom. 514 717 195
e-mail: biuro@pcprradomsko.pl
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Piastowska 21
97-500 Radomsko
telefon/fax: Piecza Zastępcza 44
683-20-06
Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Piastowska 21
97-500 Radomsko
Telefon/fax: 44 683-82-33
e-mail: pzoon@pcprradomsko.pl